Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00 
​środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

XIV Krakowskie Dni Integracji

XIV Krakowskie Dni Integracji

Zachęcamy do udziału w XIV Krakowskich Dniach Integracji, które odbędą się w dniach 25-29 kwietnia br. Nasz zespół przygotował wiele ciekawych propozycji warsztatów i prezentacji dla różnych grup odbiorców społeczności akademickiej polskich uczelni. Wszystkie nasze wydarzenia odbędą się online poprzez platformę MS Teams.

Ideą Krakowskich Dni Integracji jest promocja aktywnego działania na rzecz dostępu osób niepełnosprawnych do wykształcenia, upowszechnianie dobrych praktyk w tym zakresie oraz angażowanie osób niepełnosprawnych we wszystkie obszary życia akademickiego, w tym sport, kulturę i sztukę. 

Krakowskie Dni Integracji to cykliczne wydarzenie organizowane przez osiem uczelni krakowskich: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy, Krakowska Akademia. Do współpracy z uczelniami w 2019 roku włączył się także Urząd Miasta Krakowa. 

Program DON UJ w ramach XIV Krakowskich Dni Integracji:

Wtorek 26 kwietnia 2022

godz. 11:00-13:00 Student z zaburzeniami ze spektrum autyzmu  (ASD) (warsztaty)

Prowadząca: Magdalena Niedbał, DON UJ

Czas trwania: 120 min.

Zapisy: brak wolnych miejsc

Dla kogo? Dla pracowników akademickich, pracowników administracyjnych uczelni, pracowników BON-ów/DON-ów

Opis: Szkolenie jest przeznaczone dla osób pracujących na uczelniach, które chciałyby zdobyć wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zajęcia będą miały charakter warsztatowo-wykładowy, istotna będzie aktywność uczestników i wymiana doświadczeń. Przyjrzymy się mocnym i słabym stronom osób doświadczających zaburzeń ze spektrum autyzmu, szczególnie z punktu widzenia studiów wyższych oraz zastanowimy się, jakie rozwiązania mogłyby stanowić wsparcie w studiowaniu.

godz. 15.00-16.00 Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami (prezentacja)

Prowadząca: Małgorzata Perdeus-Białek, DON UJ

Czas trwania: 1 godz.

 

Dla kogo? Dla nauczycieli akademickich, doktorantów, pracowników administracji

Opis: Prezentacja dotyczyć będzie jednego z wymogów minimalnej dostępności zawartego w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 roku o wspieraniu osób ze szczególnymi potrzebami, czyli obowiązku zapewnienia możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób. Prelegentka przedstawi koncepcję rozwiązań odpowiadających na to wyzwanie oraz omówi sposób jaki powinni reagować pracownicy UJ w trakcie alarmu. Prezentacja będzie połączona z dyskusją pomiędzy uczestnikami.

Środa 27 kwietnia 2022

godz. 10-11.30 Audiodeskrypcja i napisy rozszerzone – co dla kogo i po co? (prezentacja)

Prowadząca: Marta Bylica, DON UJ

Czas trwania:  90 min.

Zapisy: brak wolnych miejsc
 

Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Opis: Prezentacja będzie poruszać temat filmów wideo dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami w myśl obowiązujących ustaw: o dostępności cyfrowej oraz o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Powiemy sobie, w jakie elementy powinien być wyposażony każdy - krótki bądź dłuższy – film (np. spot promocyjny, nagranie z konferencji, wykład popularnonaukowy), aby był on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Odpowiemy na pytania, czym jest audiodeskrypcja i dlaczego należy ją uwzględniać w materiałach multimedialnych, a także czym różnią się napisy od napisów rozszerzonych. Podczas spotkania zostaną pokazane przykłady materiałów filmowych zrealizowanych przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ oraz inne instytucje wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Spotkanie będzie miało charakter prezentacji połączonej z krótką dyskusją i wymianą doświadczeń.

godz. 11.30 – 13.30 Planowanie dostępnego wydarzenia - na co zwracać uwagę (prezentacja)

Prowadzące: Katarzyna Gajkowska-Ciuk, Justyna Malesa, Aneta Uhruska, DON UJ

Czas trwania: 120 min.

 

Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Opis: Syntetyczne omówienie najważniejszych aspektów na które należy zwrócić uwagę podczas organizacji dostępnego wydarzenia (np. konferencji, warsztatów). Uczestnicy spotkania dowiedzą się jakie obowiązki na nich spoczywają, poznają metody szacowania i planowania wydatków związanych z zapewnianiem dostępności oraz poznają przykłady dobrych praktyk. Prezentacja będzie połączona z dyskusją pomiędzy uczestnikami.

Czwartek 28 kwietnia 2022

godz. 10.00-11.30 Aplikacje dostępne w Microsoft Office 365 wspierające proces uczenia się (warsztaty)

Prowadząca: Joanna Dzięglewska, DON UJ

Czas trwania: 90 min.

 

Dla kogo? Dla studentów i doktorantów

Opis: Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wykorzystać programy lub wybrane funkcje dostępne w Microsoft Office 365, które usprawnią proces uczenia się. Wykorzystywane aplikacje to m.in.: 

  • Planowanie zadań - MS Planer 
  • Najlepsze notatki z zajęć - MS OneNote. Wybrane funkcje m.in.: 
  • dyktowanie tekstu 
  • odsłuchiwanie tekstu 
  • zamiana plików dźwiękowych na tekst

godz. 11.00 – 12.30 Jak zamówić usługę tłumaczenia na PJM oraz o warunkach dobrej współpracy z tłumaczami PJM (prezentacja)

Prowadząca: Aneta Uhruska, DON UJ

Termin: 28 kwietnia 

Czas trwania: 90 min.

 

Dla kogo? Dla studentów, doktorantów, pracowników akademickich, pracowników administracji uczelni, pracowników BON-ów 

Opis: Podczas prezentacji zostaną przedstawione praktyczne wskazówki dotyczące organizacji procesu tłumaczenia na polski język migowy m.in.: zajęć dydaktycznych dla studentów, konferencji i innych wydarzeń, a także materiałów audiowizualnych. Poruszone zostaną aspekty organizacji tłumaczeń zarówno podczas wydarzeń stacjonarnych jak i relacji on-line. Omówione będą także dobre praktyki związane z współpracą z tłumaczami.  Prezentacja będzie połączona z dyskusją między uczestnikami.

plakat 14. Krakowskich Dni Integracji, na plakacie logotypy organizatorów, daty 25-29 kwietnia, więcej informacji na www.bon.uek.krakow.pl/kdi, patronat honorowy: prezydent miasta Krakowa, logo KRASP

Polecamy również
Premiera publikacji "Bilet dostępu"
Premiera publikacji "Bilet dostępu"
Szukamy pracownika inżynieryjno-technicznego do zespołu DON UJ
Szukamy pracownika inżynieryjno-technicznego do zespołu DON UJ
Szukamy pracownika do zespołu DON UJ
Szukamy pracownika do zespołu DON UJ
Tydzień Jakości Kształcenia 2022
Tydzień Jakości Kształcenia 2022