Żegnamy profesora Willy'ego Aastrupa

Z wielkim bólem informujemy, że 14 stycznia w Aarhus, w wieku 71 lat, zmarł profesor Willy Aastrup.

Prof. Willy Aastrup od 1999 roku wspierał wysiłki Uniwersytetu Jagiellońskiego w otwieraniu się na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Doradzał Ireneuszowi Białkowi jako Pełnomocnikowi Rektora UJ ds. Osób Niepełnosprawnych, następnie pomagał tworzyć zespół biura, goszcząc i szkoląc jego pracowników w Counselling and Support Centre Uniwersytetu w Aarhus. To duńskie centrum, stworzone przez profesora, było jednym z najważniejszych, europejskich ośrodków myśli filozoficznej i działań praktycznych na rzecz równości szans osób z niepełnosprawnościami.

Do pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączali pasjonaci tej idei z innych uczelni, w których powstawały jednostki zajmujące się dostępnością, czerpiąc z wiedzy i doświadczenia profesora oraz jego zespołu. Wpływ tej niezwykłej postaci na polskie osiągnięcia w obszarze edukacji włączającej był bezcenny. W uznaniu tych zasług, w roku 2014, kapituła złożona z pełnomocników i kierowników jednostek zajmujących się dostępnością na krakowskich uczelniach wyższych, jednogłośnie przyznała prof. Willemu Aastrupowi nagrodę główną „Integralia”.

Żegnamy Cię mistrzu i przyjacielu. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Zespół DON UJ