poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00
środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00
Widok zawartości stron
Oprogramowanie
i aplikacje wspierające naukę
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Balabolka - czytanie
Balabolka jest darmową aplikacją, którą można zainstalować na komputerze. Jej nazwa pochodzi z języka rosyjskiego i oznacza gadułę. Umożliwia swoim użytkownikom odsłuchiwanie dokumentów tekstowych przy pomocy zainstalowanych w systemie operacyjnym głosów syntetycznych. To co wyróżnia ją na tle innych programów to m.in. funkcja tworzenia plików dźwiękowych z dokumentów tekstowych.
Funkcja czytania
Link do pobrania programu Balabolka.
Zaraz po otwarciu dowolnego edytowalnego dokumentu tekstowego możemy go odsłuchać za pomocą odpowiedniego (najlepiej takiego jak język dokumentu) syntezatora.
Funkcja umożliwiająca tę czynność to “Czytaj” dostępna w menu “Mowa” lub w pasku narzędzi w postaci ikony z zielonym trójkątem.
Grafika 1. Funkcja czytaj w menu Mowa.
Prędkość odczytywania danego tekstu oraz rodzaj głosu możemy zmienić w menu Głos pozycji szybkość lub głos - grafika 2.
Grafika 2. Funkcje szybkość i głos w menu Głos
Jeśli w danym dokumencie mamy tekst w kilku językach możemy dodawać ręcznie tagi określające, który syntezator ma wypowiadać daną frazę. Należy pamiętać, by dana fraza rozpoczynała się od tagu otwierającego i informującego program, który syntezator będzie używany (np. <voice required="Language=809">). Na zakończenie danej frazy musimy umieścić tag zamykający, by program wiedział, że ma zakończyć prace z danym syntezatorem i wrócić do domyślnego (</voice>).
Jeśli w tekście występują fragmenty w różnych językach, które nalezą do różnych alfabetów np. alfabet łaciński i chiński, wówczas możemy tę czynność wykonać automatycznie za pomocą polecenia obce słowa w menu Tekst.
Grafika 3. Funkcja "Obce słowa” w menu ”Tekst”.
W nowo otwartym oknie polecenia „Obce słowa” musimy najpierw wybrać alfabet języka, którego tagi będziemy dodawać automatycznie (np. chiński), wcisnąć „Wstaw litery języka”, a następnie zaznaczyć pozycję „język” i wybrać taki, który odpowiada wybranemu alfabetowi.
Grafika 4. Automatyczne wstawianie tagów określających syntezator do tekstu.
Warto wspomnieć, że do każdego dokumentu tekstowego możemy również dodać link pliku dźwiękowego. Dzięki temu Balabolka odczytując nasz dokument, gdy natrafi na plik dźwiękowy odtworzy go, a następnie będzie odczytywać pozostałą część dokumentu tekstowego.
Funkcja ta jest dostępna w menu Tekst w pozycji “wstaw klip audio”.
Grafika 5. Menu Tekst - Wstaw klip audio.