Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Contact

Web Content Display Web Content Display

Find us here:

Web Content Display Web Content Display

Mon, Tue and Thu, 10:00-15:00 hrs
Wed – internal focus day
Fri, 10:00-14:00 hrs

Web Content Display Web Content Display

Contact DSS (Polish Sign Language)

The Jagiellonian University Disability Support Unit is located in the Collegium Paderevianum II building at 9a, Mickiewicza Avenue in Krakow.

There are two lifts in the building which allow you to get to the Service offices without any problems. All persons who visit us for the first time are welcome to come to the fourth floor, room 410, located in the right wing of the building. This is the first door on the right.

Our educational advisors can be contacted directly in the Service office when justified, but in the current epidemic situation we recommend that you primarily contact us by phone, email or via the Teams app and Dorada chat.

It is also possible to communicate in sign language, with prior notification.

The JU DSS is open Monday to Friday from 7.30 a.m. to 5 p.m. Secretariat’s phone number is 12 663 43 40. All contact details can be found on our website www.don.uj.edu.pl under Contact.

Consultations for students take place on working days - Mondays, Tuesdays and Thursdays - from 10 a.m. to 3 p.m. and on Fridays from 10 a.m. to 2 p.m. Wednesdays are internal days.

To make you more comfortable talking to an advisor, please arrange your appointment in advance.

Signed by Aneta Uhruska, a staff member of the JU DSS and interpreter of Polish Sign Language.

 

Siedziba Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ mieści się w Collegium Paderevianum II przy al. Mickiewicza 9a w Krakowie.

W budynku działają dwie windy, które umożliwiają bezproblemowe dotarcie do działu. Wszystkie osoby, zgłaszające się do nas po raz pierwszy, zapraszamy na IV piętro, do pokoju 410, znajdującego się w prawym skrzydle budynku. Są to pierwsze drzwi po prawej stronie.

Z naszymi doradcami edukacyjnymi można skontaktować się w uzasadnionych przypadkach bezpośrednio w dziale, jednak w obecnej sytuacji epidemicznej zalecamy przede wszystkim kontakt telefoniczny, mailowy lub poprzez aplikację Teams i czat Dorada.

Istnieje również możliwość komunikacji w języku migowym, po uprzednim zgłoszeniu.

DON UJ jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 17.00. Telefon do sekretariatu: 12 663 43 40. Wszystkie dane teleadresowe znajdują się na naszej stronie www.don.uj.edu.pl w zakładce Kontakt.

Konsultacje dla studentów odbywają się w dni robocze w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach od 10.00 do 15.00, a w piątki od 10.00 do 14.00. Środy to dni wewnętrzne.

Aby zapewnić lepszy komfort rozmowy z doradcą, prosimy o umawianie się na spotkanie z wyprzedzeniem.

Materiał tłumaczony przez pracowniczkę DON UJ, tłumaczkę polskiego języka migowego  - Anetę Uhruską.