Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Multimedia

Fotoreportaże

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00 
​środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład „Język migowy w klasztorach"

18 marca 2016 roku w Collegium Paderevianum II, w sali 505 w budynku B odbył się wykład otwarty „Język migowy w klasztorach" poprowadzony przez dra Wiktora Szymborskiego z Instytutu Historii UJ.

18 marca 2016 roku w Collegium Paderevianum II, w sali 505 w budynku B odbył się wykład otwarty „Język migowy w klasztorach" poprowadzony przez dra Wiktora Szymborskiego z Instytutu Historii UJ. W trakcie wykładu zostały omówione zagadnienia związane z dawną gestyką używaną w klasztorach oraz ze współczesnym językiem migowym. Reguła nakazująca milczenie w wielu obszarach życia klasztornego wytworzyła potrzebę komunikacji międzyludzkiej za pomocą znaków. Wielość i różnorodność znaków czy gestów, jakimi posługiwali się bracia zakonni w klasztorach kojarzy się jednoznacznie ze współczesnym językiem migowym. Czy te dwa, na pozór odległe światy, świat gestyki klasztornej i świat współczesnego języka migowego mają coś ze sobą wspólnego? Skąd w ogóle pojawił się język migowy w średniowieczu? Jak ewoluował? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź na tym wykładzie.

Wykład został zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Wykłady otwarte są częścią przedsięwzięcia "Dotknij kultury".

Zobacz galerię zdjęć