Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Multimedia

Fotoreportaże

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00 
​środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich”

7. kwietnia 2017 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbył się wykład „O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich”

7. kwietnia 2017 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbył się wykład „O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich”, który poprowadził dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ.
W czasie wykładu zostały omówione wybrane aspekty związane z funkcjonowaniem uniwersytetu. Nacisk był położony głównie na życie codzienne studentów zmagających się nie tylko z trudną materią naukową, lecz także z działalnością swych starszych kolegów, organizujących tak zwane beanie. Omówione zostały zarówno dzieje promocji, ceremoniału uniwersyteckiego, jak również szeroko pojmowanych rozrywek studenckich.

Adaptacje grafik wykonał Lech Kolasiński, artysta-malarz. Po wykładzie odbyła się prezentacja obrazu Philipsa Konincka, którą przedstawiła Róża Książek-Czerwińska z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Ponadto zaprezentowane zostały adaptacje dotykowe eksponatów z kolekcji Muzeum UJ autorstwa studentów Malwiny Antoniszczak, wykładowczyni na kierunku wzornictwo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Wykład został zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odbył się w ramach wydarzenia „Dotknij kultury”

Zobacz galerię zdjęć