Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pracownia technologii wspierających

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00 
​środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pracownia technologii wspierających (pokój 402)

Pracownia technologii wspierających wyposażona jest w najnowocześniejszej generacji drukarkę brajlowską Braille Box oraz wygrzewarkę do grafiki wypukłej. Dzięki takiemu wyposażeniu studenci mogą liczyć na wysokiej jakości, niezbędne adaptacje materiałów edukacyjnych (wydruki brajlowskie, grafika dotykowa). Istnieje również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji w zakresie doboru oraz obsługi urządzenia i oprogramowania odpowiadających potrzebom studentów wynikających z niepełnosprawności.

Poniżej przedstawiamy kilka urządzeń wspierających z pracowni tyfloinformatycznej:

Drukarka Braille Box

Drukarka Braille BoxWydruk materiałów w brajlu jest możliwy dzięki użyciu drukarki brajlowskiej oraz specjalistycznego oprogramowania – translatora tekstu na brajla. Oprogramowanie to tłumaczy tekst dostarczony w wersji elektronicznej na zapis brajlowski, który następnie jest „wysyłany" do drukarki brajlowskiej. Drukarka ta - w odróżnieniu od zwykłych drukarek – zamiast pojemniczków z atramentem czy tonerem posiada układ młoteczków, za pomocą których wytłaczane są materiały w brajlu. Papier stosowany do wydruków brajlowskich jest ok. 2 razy grubszy niż papier stosowany w przypadku standardowych wydruków czarnodrukowych.

Drukarka Braille Box używana w naszej pracowni umożliwia wydruk materiałów w różnych językach z prędkością aż 300 znaków na sekundę. Jej ogromną zaletą jest stosunkowo niski poziom hałasu oraz pojemna taca na papier umożliwiająca wygodne drukowanie wielostronicowych dokumentów. Nasza drukarka może drukować zarówno na papierze formatu A4 jak i A3, posiada funkcję drukowania dwustronnego, jest udźwiękowiona (wszystkie operacje są ogłaszane głosem), a przyciski na panelu sterowania posiadają dodatkowo opis w brajlu. Ciekawostką może być fakt, że drukarka ta – odbiegająca nieco wyglądem od większości drukarek brajlowskich – jest laureatką wielu nagród w dziedzinie designu.

oprac. Katarzyna Pyryt

Powiększalnik elektroniczny

zdjęcie powiększalnika elektronicznegoWidzieliście może kiedyś film o Indiana Jonesie? Albo jakikolwiek inny film o poszukiwaczach skarbów? Jak zapewne zauważyliście, do skarbu prowadzi mapa, ale często mapa ta jest malutka i żeby dostrzec istotne szczegóły główny bohater korzysta z lupy. W dzisiejszych czasach nikt już raczej lupy nie używa. Do powiększania używa się bowiem najczęściej powiększalników elektronicznych. Powiększalniki te mogą być różnego rozmiaru: od dużych powiększalników stacjonarnych, przez średniej wielkości powiększalniki przenośne, aż po urządzenia kieszonkowe rozmiarem zbliżone do telefonu komórkowego. 
Powiększalniki stacjonarne składają się z pulpitu z panelem kontrolnym, na którym umieszcza się przedmiot, który chcemy powiększyć oraz z ramienia, w który wbudowana jest kamera (nawet o jakości HD), źródło światła i monitor. Różne tryby pracy umożliwiają dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. W zależności od modelu oferowane są różne powiększenia, możliwość zmiany kontrastu (różne kombinacje kolorów tekstu i tła), widoku (np. zawężenie obrazu do tylko jednej linii czy wybranego obszaru), wskaźnik położenia, wskaźnik linii ułatwiający czytanie, a także syntezator mowy. Powiększalniki te nadają się świetnie nie tylko do czytania książek, gazet czy oglądania zdjęć w domowym zaciszu. Sprawdzają się również podczas wykonywania rozmaitych czynności wymagających precyzji jak np. szycie czy wypełnianie formularzy.
Dla osób dużo pracujących poza domem przeznaczone są powiększalniki przenośne. Nie posiadają monitora i są znacznie mniejsze niż powiększalniki stacjonarne. Oferują podobne możliwości jak ich stacjonarne odpowiedniki, jednak wymagają podłączenia komputera, co w erze laptopów nie stanowi raczej problemu. 
Osoby, które nie mają potrzeby czytania długich tekstów poza domem, powinny zadowolić się powiększalnikiem kieszonkowym. Powiększalnik taki wyglądem przypomina smartfon i świetnie sprawdza się np. w sklepie, gdy chcemy przeczytać cenę czy skład produktu. Dodatkowo często wyposażony jest w podstawkę umożliwiającą komfortowe czytanie.
oprac. Katarzyna Pyryt

Myszka komputerowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo

zdjęcie myszki komputerowej dla osób niepełnosprawnych ruchowo 1Myszy komputerowe dla osób niepełnosprawnych nie różnią się znacząco funkcjonalnością od standardowych myszy komputerowych. Jednak sposób ich obsługi jest nieco inny. Używając standardowej myszki fizyczne jej przesunięcie powoduje przesunięcie kursora na ekranie komputera. Myszy dla osób z niepełnosprawnością posiadają TrackBall (duża kulka, która sprawia, że myszy te wyglądem przypominają nieco zwyczajną mysz komputerową starego typu odwróconą do góry kulką). Ruch kursora na ekranie nie jest wywoływany ruchem myszy, ale manipulowaniem kulką. Myszy dla osób z niepełnosprawnością mogą występować w różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre modele mają przyciski w kontrastowych kolorach ułatwiające zlokalizowanie ich osobie słabowidzącej, a zamiast trackballa mogą posiadać joystick. zdjęcie myszki dla osób niepełnosprawnych ruchowo 2
Wybór myszki komputerowej dla osoby z niepełnosprawnością powinien opierać się na indywidualnych potrzebach użytkownika. Odpowiednio dobrana myszka powinna umożliwiać użytkownikowi bezproblemowe i komfortowe poruszanie się w środowisku komputerowym. 
(Uwaga: Istnieją też inne urządzenia umożliwiające korzystanie z komputera nawet osobom z tetraplegią, ale przeważnie nie są one robione seryjnie lecz dostosowywane do indywidualnych potrzeb osoby).
oprac. Katarzyna Pyryt

Zegarki dla osób niewidomych

Zdjęcie zegarka dla osoby niewidomejSprawdzenie godziny – prozaiczna czynność, która większości z nas nie sprawia najmniejszego problemu, szybki rzut na zegarek bądź ekran telefonu komórkowego i wiemy już dokładnie, która godzina. Jak jednak robią to osoby niewidome? Pierwszym, najbardziej oczywistym sposobem wydają się mówiące zegarki. 
Wciśnięcie jednego przycisku i już aktualna godzina jest wypowiadana. To rozwiązanie posiada jednak pewne wady. W zatłoczonym, głośnym miejscu; np. na ulicy możemy nie być w stanie usłyszeć wypowiadanego komunikatu. Co więcej, w ten sposób możemy zapomnieć o dyskretnym sprawdzeniu godziny na przykład w trakcie spotkania. Tu z pomocą przyjdą nam tzw. zegarki brajlowskie.
Zasada działania takiego zegarka jest niezwykle prosta. Szkiełko przymocowane jest do małego zawiasu, co pozwala na jego uniesienie i dotknięcie bezpośrednio tarczy zegarka. Sama tarcza posiada wypukłe oznaczenia, a wskazówki zamocowano tak, że nie ulegną przesunięciu.
Trzecie, najrzadziej chyba spotykane rozwiązanie można spotkać w zegarku TISSOT Silen-T. Po wciśnięciu jednego przycisku brzeg lunety zaczyna wibrować w miejscu odpowiednim do godziny. Pozwala to na dyskretne sprawdzenie czasu. W rozwiązaniu tym nie musimy unosić w górę szkiełka i nie dotykamy bezpośrednio tarczy zegarka, dzięki czemu nie ma ryzyka zabrudzenia mechanizmu bądź uszkodzenia wskazówek.
oprac. Radosław Zaremba

Notatnik brajlowski

zdjęcie notatnika brajlowskiegoOprogramowanie udźwiękawiające wraz z syntezatorem mowy umożliwia osobom niewidomym korzystanie z komputera, między innymi do tworzenia dokumentów tekstowych. Takie rozwiązanie posiada liczne zalety, nie jest jednak również pozbawione wad. Co jeśli musimy wykonywać np. notatki na wykładzie? Słuchanie równocześnie prowadzącego i syntezatora mowy jest rozpraszające, i przez to praca nie będzie efektywna. Będziemy również przeszkadzać innym osobom na sali. 
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam notatnik brajlowski. To ciekawe urządzenie pozwala nam prowadzić i zapoznawać się z notatkami w sposób dyskretniejszy niż umożliwia to udźwiękowiony komputer. Notatniki brajlowskie dostępne są w wielu modelach od wielu producentów. Różnią się wagą, kształtem oraz możliwościami. Przyjrzyjmy się jednak cechom wspólnym.
Najważniejszą rzeczą jest wyświetlacz brajlowski. Dzieli się on na części zwane komórkami. Każda komórka reprezentuje jeden znak w alfabecie brajla. Widoczne na zdjęciu białe punkty unoszą się bądź opadają zależnie od potrzeby, tworząc w ten sposób odpowiedni znak. Wyświetlacze brajlowskie zależnie od modelu urządzenia mają różne długości. Dłuższy wyświetlacz jest wygodniejszy w użyciu, jednak mniej praktyczny w transporcie.
Notatniki zazwyczaj wyposażone są w klawiaturę Perkinsa (choć zdarzają się modele z klawiaturą QWERTY). Każdy z przycisków pod palcami odpowiada za jeden punkt brajlowski, dodatkowo pod kciukami znajduje się klawisz odstępu. Poszczególne znaki wpisujemy wciskając równocześnie odpowiednią kombinacje klawiszy.
Notatnik brajlowski zależnie od modelu oprócz edycji tekstu posiada również szereg dodatkowych funkcji. Może to być książka adresowa, klient e-mail czy nawet przeglądarka internetowa. Jak widać, są to urządzenia o olbrzymich możliwościach posiadające szereg praktycznych zastosowań, które dla osób aktywnych, uczniów czy studentów są niezbędne. Dość duży wybór modeli (jak na sprzęt specjalistyczny) sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
oprac. Radosław Zaremba
Zobacz video galerię