Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dotknij Natury

Inicjatywy DON

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dyżury dla Studentów

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00 
​środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dotknij Natury

Dotknij Natury

„Dotknij Natury” to siostrzany projekt przedsięwzięcia, które kilkukrotnie już organizowaliśmy w ubiegłych latach pod nazwą „Dotknij Kultury”. Choć w roku 2020 przybrał nieco inną niż zwykle formę, to wpisuje się wciąż w tradycję bliską nam jako zespołowi Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ ‒ tradycję jednoczenia społeczności akademickiej bez względu na różnice, które mogłyby ją podzielić.

Wcześniej starliśmy się skupiać naszych gości wokół sztuki, tym razem wysłaliśmy ich w zieleń, do Ogrodu Botanicznego UJ. Bo nie tylko muzyka łagodzi obyczaje, łagodzi je również natura.

Przygotowaliśmy zatem cykl krótkich relacji z odwiedzin w Ogrodzie, publikowanych regularnie w cotygodniowych odcinkach na profilu DON na Facebooku (@Dzialds.OsobNiepelnosprawnychUJ).

Mijający rok 2020 obfitował – wbrew pozorom i złowrogiej aurze – w pomyślne dla Ogrodu zmiany. Jedną z nich była instalacja tyflografik (tj. grafik wypukłych dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku) towarzyszących wybranym przedstawicielom flory z całego świata. Ich autor, dr Lech Kolasiński, opracował dwanaście tablic: dziesięć spośród nich to adaptacje roślin, zaś dwie pozostałe to plany ogrodu i szklarni nr 5. Mało tego! Goście mogą nie tylko dotknąć grafik, ale również posłuchać audiodeskrypcji w aplikacji o roboczej na razie, acz wdzięcznej nazwie „Daktyl” – odsyłającej tyleż do greckiej nazwy palca (daktylos jak w słowie „daktyloskopia”), ile do skojarzenia z okazem palmy daktylowej rosnącej w jednej z niedawno odnowionych szklarni Ogrodu. Aplikacja dostępna jest dla systemów IOS i Android (Ogród Botaniczny Audiodeskrypcja NFC). Na uczestniczki i uczestników multimedialnego zwiedzania czekają treściwe słuchowiska poświęcone m.in. właśnie daktylowcowi kanaryjskiemu, paprociom, kaktusom, wodnym hiacyntom, a nawet... sałacie nilowej. A wszystko to w nadziei, że na ścieżkach najstarszego ogrodu w Polsce będą mogli spacerować wszyscy zarażeni botanicznym bakcylem, bez wyjątków.

Dziękujemy zespołowi Ogrodu za gościnę i pomoc w realizacji cyklu. Oby tyflografik przybywało! Ptaki ćwierkają, że czeka na nią chociażby Dąb Jagielloński.

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Dotknij Kultury 2019
Dotknij Kultury 2019