Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykłady otwarte

Inicjatywy DON

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00 
​środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykłady otwarte

Wykład „O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich"

7. kwietnia 2017 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbył się wykład „O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich”, który poprowadził dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ.
W czasie wykładu zostały omówione wybrane aspekty związane z funkcjonowaniem uniwersytetu. Nacisk był położony głównie na życie codzienne studentów zmagających się nie tylko z trudną materią naukową, lecz także z działalnością swych starszych kolegów, organizujących tak zwane beanie. Omówione zostały zarówno dzieje promocji, ceremoniału uniwersyteckiego, jak również szeroko pojmowanych rozrywek studenckich.
Wykład został zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odbył się w ramach wydarzenia „Dotknij kultury”.

Uczestnicy wydarzenia w sali im. M. Bobrzyńskiego. Fot. Anna Wojnar

Uczestnicy wydarzenia w sali im. M. Bobrzyńskiego. Fot. Anna Wojnar.

Dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ. Fot. Anna Wojnar

Dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ. Fot. Anna Wojnar.

Pełna galeria zdjęć wykładu „O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich"

Materiał wideo z wykładu:

Wykład „Czy mózg jest nam potrzebny?”

24. lutego 2017 r. w auli Collegium Novum odbył się wykład zatytułowany „Czy mózg jest nam potrzebny?”. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Jerzy Silberring z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
Wykład omawiał podstawy funkcjonowania mózgu, jego wpływ na nasze zachowania. Jaka część naszego mózgu niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania? Co powoduje, że lubimy powracać do rzeczy i zdarzeń przyjemnych, a niektórym tych przyjemności mało i potrzebują się napić lub naćpać? Czy neuronauka pomoże nam w sprawniejszym zapamiętywaniu i jak postępować, żeby nie podpaść egzaminatorowi? Jakie szanse na nauczenie studentów czegokolwiek ma wykładowca wobec reguły 3Z "zakuć, zdać, zapomnieć"? Kiedy mózg nas oszukuje? Te i inne pytania, nurtujące nie tylko studentów, zostały poruszone w trakcie spotkania.
Wykład został zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odbył się w ramach wydarzenia „Dotknij kultury”.

Uczestnicy wykładu w Auli Collegium Novum

Uczestnicy wykładu w Auli Collegium Novum.

Fragment prezentacji przedstawiający podział mózgu na płaty

Fragment prezentacji przedstawiający podział mózgu na płaty.

Pełna galeria zdjęć z wykładu „Czy mózg jest nam potrzebny?”

Materiał wideo z wykładu:

Warsztaty „Od bydła do polimerów, czyli o historii pieniądza inaczej"

13 stycznia 2017 r. w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie odbyły się warsztaty otwarte „Od bydła do polimerów, czyli o historii pieniądza inaczej” zorganizowane przez DON UJ. Warsztaty poprowadził Mateusz Woźniak, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie.
Żeby dobrze poznać monetę czy banknot trzeba je wziąć do ręki. Oglądanie na ekranie komputera czy zza szyby muzealnej gabloty, nie dostarcza pełni wrażeń wynikających z obcowania z obiektem, który po to został stworzony, by przechodził z rąk do rąk. Dlatego też spotkanie miało charakter warsztatów, w czasie których była możliwość bliższego zapoznania się z „wagą” czy nawet „zapachem” pieniądza.
Warsztaty zostały zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odbyły się w ramach wydarzenia „Dotknij kultury”.

Oglądanie zabytkowych pieniędzy

Oglądanie zabytkowych pieniędzy.

Warsztaty Od bydła do polimerów, czyli o historii pieniądza inaczej, pierwszy od lewej prowadzący spotkanieMateusz Woźniak z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Warsztaty Od bydła do polimerów, czyli o historii pieniądza inaczej, pierwszy od lewej prowadzący spotkanie Mateusz Woźniak z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pełna galeria zdjęć z wykładu „Od bydła do polimerów, czyli o historii pieniądza inaczej"

Materiał wideo z wykładu:

 

Wykład „Archeologiczny wehikuł czasu”

29 listopada 2016 r. w Muzeum UJ – Collegium Maius odbył się wykład „Archeologiczny wehikuł czasu” poprowadzony przez prof. dr hab. Jana Chochorowskiego z Instytutu Archeologii UJ.
Archeolog, chcąc poznać odległą przeszłość, musi uruchomić swoisty wehikuł czasu, który przeniesie go w dawno minioną rzeczywistość. Tym wehikułem są wykopaliska, a części składowe jego mechanizmu to znaleziska: rzeczy/przedmioty z kamienia, metalu, drewna, kości, zalegające pod ziemią, czasami pod wodą, pozostawione w ruinach osiedli, złożone obok zmarłych w grobach, ukryte pod kamieniem przed rabusiami czy złożone w ofierze bóstwom. Jakiego paliwa musi użyć archeolog, by uruchomić taki wehikuł i pokonać odległość milionów lat, w których ludzkość nie potrafiła zapisać swoich dziejów, choć mozolnie pokonywała kolejne szczeble rozwoju cywilizacyjnego stopniowo poznając otaczającą przyrodę i ucząc się wykorzystywać jej zasoby? Jak uzyskać informacje od znalezisk archeologicznych – rzeczy, realnych bo materialnych, ale całkowicie niemych świadków przeszłości? Takie paliwo to warsztat naukowy archeologa, i to o nim – a więc o sposobach przywracania pamięci o prehistorycznych przodkach – był ten wykład.
Wykład został zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odbył się w ramach wydarzenia „Dotknij kultury”.

Wykopaliska prezentowane podczas wykładu Archeologiczny wehikuł czasu

Wykopaliska prezentowane podczas wykładu Archeologiczny wehikuł czasu.

Prof. dr hab. Jan Chochorowski z Instytutu Archeologii UJ pokazuje różne wykopaliska uczestnikom wykładu

Prof. dr hab. Jan Chochorowski z Instytutu Archeologii UJ pokazuje różne wykopaliska uczestnikom wykładu.

Wykład otwarty "Statki żeglujące w powietrzu, czyli o lataniu w średniowieczu"

21 października 2016 r. w Auditorium Maximum UJ odbył się pierwszy w tym roku akademickim wykład dra Wiktora Szymborskiego z Instytutu Historii UJ pt. „Statki żeglujące w powietrzu, czyli o lataniu w średniowieczu". W trakcie wykładu zostały omówione przykłady świadczące o pierwszych próbach wznoszenia się w przestworza w epoce średniowiecza. W nowożytności uważano, że istnieje kilka dróg wznoszenia się w powietrze: jedna z nich odnosiła się do duchów i aniołów, druga do ptactwa, trzecia do skrzydeł, specjalnie przymocowanych do ciała, czwarta do latających machin. O tym, jak nowatorskie były pomysły ludzi średniowiecza świadczą przykłady zaliczane do trzeciej i czwartej grupy. W trakcie wykładu wszelkie zaklęcia magiczne mające umożliwić latanie czy lewitację zostały pominięte, natomiast były omawiane przykłady i losy średniowiecznych Ikarów, próby budowania machin latających oraz wykorzystania gryfów jako napędu okrętu lotniczego.

Wykład został zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy wykładu, po prawej Bożena Nowak, tłumaczka PJM
Uczestnicy wykładu, po prawej Bożena Nowak, tłumaczka PJM.

Uczestnicy wykładu
Uczestnicy wykładu.

Materiał wideo z wykładu:

Miniatury i adaptacje ilustracji omawianych podczas wykładu "Statki żeglujące w powietrzu, czyli o lataniu w średniowieczu" 

Wykład otwarty „Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie”

Prowadzenie: dr Wiktor Szymborski, Instytut Historii UJ
Wykład odbył się 10 czerwca 2016 roku w Librarii Collegium Maius podczas jubileuszowej, piątej edycji wydarzenia „Dotknij kultury”.
Średniowieczni pielgrzymi - kim byli, dokąd zmierzali, w jakim celu wyruszali? Czy każdy mógł wyruszyć na pielgrzymkę? Jakimi zostali obdarowani prawami i przywilejami? Jakie warunki należało spełnić, aby móc zasilić szeregi pątników? Poszukując odpowiedzi na te pozornie łatwe pytania, należy uwzględnić złożoność ówczesnej kultury i skomplikowane realia średniowiecznej rzeczywistości. Tym oraz innym interesującym zagadnieniom historycznym poświęcony był powyższy wykład.
Wykład był zaadaptowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zwiedzający oglądają ilustracje dotykowe przygotowane do wykładu dr. Wiktora Szymborskiego „Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie”. Na zdjęciu prof. dr hab. Krzysztof Stopka, prof. dr hab. Andrzej Mania, Krystyna Polańska, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJ i dr Wiktor Szymborski.

Zwiedzający oglądają ilustracje dotykowe przygotowane do wykładu dr. Wiktora Szymborskiego „Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie”. Na zdjęciu prof. dr hab. Krzysztof Stopka, prof. dr hab. Andrzej Mania, Krystyna Polańska, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJ i dr Wiktor Szymborski.

Znak pielgrzymi ze św. Stanisławem. Oglądanie ilustracji dotykowych.

Znak pielgrzymi ze św. Stanisławem. Oglądanie ilustracji dotykowych.

Zwiedzający oglądają ilustracje dotykowe.

Zwiedzający oglądają ilustracje dotykowe.

Pełna galeria zdjęć z wykładu „Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie”

Miniatury i adaptacje ilustracji omawianych podczas wykładu „Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie”

„Język migowy w klasztorach"

Prowadzenie: dr Wiktor Szymborski, Instytut Historii UJ
W trakcie wykładu, który odbył się 18 marca 2016 r. zostały omówione zagadnienia związane z dawną gestyką używaną w klasztorach oraz ze współczesnym językiem migowym. Reguła nakazująca milczenie w wielu obszarach życia klasztornego wytworzyła potrzebę komunikacji międzyludzkiej za pomocą znaków. Wielość i różnorodność znaków czy gestów, jakimi posługiwali się bracia zakonni w klasztorach kojarzy się jednoznacznie ze współczesnym językiem migowym. Czy te dwa, na pozór odległe światy, świat gestyki klasztornej i świat współczesnego języka migowego mają coś ze sobą wspólnego? Skąd w ogóle pojawił się język migowy w średniowieczu? Jak ewoluował? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź wysłuchując poniższego wykładu.

Na zdjęciu Joanna Augustyniak, tłumaczka języka migowego oraz dr Wiktor Szymborski, prowadzący wykład, fot. Mariusz Kopiejka
Na zdjęciu Joanna Augustyniak, tłumaczka języka migowego oraz dr Wiktor Szymborski, prowadzący wykład, fot. Mariusz Kopiejka.

Na zdjęciu uczestnicy wykładu, fot. Mariusz Kopiejka
Na zdjęciu uczestnicy wykładu, fot. Mariusz Kopiejka.

„Diabeł w kulturze średniowiecza"

Wykład prowadzony przez dra Wiktora Szymborskiego z Instytutu Historii UJ odbył się 15 stycznia 2016 roku w Collegium Paderevianum II, budynku B w Sali 505. W jego trakcie została przedstawiona historia postrzegania diabła w wiekach średnich, kwestia przywoływania sił piekielnych, kontaktów z szatanem, ikonografii „piekielnej", hierarchii diabłów w wiekach średnich. Przybliżając dzieje sił piekielnych w średniowieczu zostały ukazane różnice w postrzeganiu diabłów, jakie zachodziły na przestrzeni wieków w średniowiecznej Europie. Piekło i męki piekielne postrzegane w XIV i XV wieku znacząco odbiegały od pierwotnych przedstawień z epoki wczesnego średniowiecza. W czasie tzw. rozwiniętego średniowiecza mnogość diabłów i sił nadprzyrodzonych otaczających człowieka była niezwykle rozbudowana. W czasie wykładu zostały także przybliżone dzieje medycyny przez pryzmat postrzegania sił piekielnych, jak również to, w jaki sposób postrzegano wizje piekła.

Zdjęcie z wykładu

Zdjęcie z wykładu

Uczestnicy wykładu "Diabeł w kulturze średniowiecza", fot. Łukasz Wspaniały.

Materiał wideo z wykładu:

Miniatury i adaptacje ilustracji omawianych podczas wykładu „Diabeł w kulturze średniowiecza"

„Szachy w kulturze średniowiecza"

Wykład odbył się 7 października 2015 roku podczas Dnia Otwartego DON UJ i zapoczątkował cykl wykładów otwartych organizowanych przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ w ramach przedsięwzięcia „Dotknij kultury".
Wszystkie wykłady z tego cyklu zostały zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz są tłumaczone na polski język migowy. Dla osób niewidomych zostały przygotowane adaptacje dotykowe do prezentowanych ilustracji.

Prowadzenie: dr Wiktor Szymborski, Instytut Historii UJ

Zdjęcie z wykładu

Zdjęcie z wykładu

Uczestnicy wykładu "Szachy w kulturze średniowiecza", fot. Anna Barcik.

Materiał wideo z wykładu:

Miniatury i adaptacje ilustracji omawianych podczas wykładu „Szachy w kulturze średniowiecza"

Wykład "Uniwersytet romantyczny"

Prelegent: Bogusław Wajzer, badacz literatury, dydaktyk na Wydziale Polonistyki UJ, pracownik Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ. 

Zapraszamy na wykład o literaturze romantyzmu. Z jednej strony będzie mowa o uniwersytecie w czasach romantyzmu, z drugiej natomiast z filmu poznacie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób uniwersytet rozumieli myśliciele i poeci romantyzmu. Jaka jest etymologia słowa „uniwersytet”? Jak w przeszłości rozumiano to pojęcie, a jak odbieramy je współcześnie? Jak dzisiaj, z perspektywy czasu, rozumieć balladę „Romantyczność” Mickiewicza? Prelekcji towarzyszą znaczące cytaty ze źródeł kultury humanistycznej. Wykład wygłosił Bogusław Wajzer, badacz literatury, dydaktyk na Wydziale Polonistyki UJ, pracownik Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ. Na polski język migowy tłumaczyła Aneta Uhruska, tłumaczka PJM w DON UJ. 

Wykład z tłumaczeniem na PJM:

Wykład z audiodeskrypcją: 

Wykład "Społeczna odpowiedzialność uczelni"

Prelegentka: prof. dr hab. Janina Filek, Katedra Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Zapraszamy na wykład poświęcony społecznej odpowiedzialności uczelni, który wygłosiła prof. dr hab. Janina Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 
Dlaczego myślimy i snujemy refleksje o społecznej odpowiedzialności uczelni, kiedy w DNA takich instytucji jest już zapisana odpowiedzialność? Prelegentka odpowiada na to pytanie sięgając do źródeł filozoficznych oraz tłumacząc, skąd wzięło się pojęcie odpowiedzialności społecznej, jego wymiar historyczny oraz to, jakie ma dziś znaczenie.
Na polski język migowy tłumaczyła Aneta Uhruska. Nagranie wykładu zostało zrealizowane przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

Wykład o odpowiedzialności społecznej z tłumaczeniem na polski język migowy:

Wykład o odpowiedzialności społecznej z audiodeskrypcją:

 

Wykład "Ewakuacja osób z niepełnosprawnościami. Co każdy wiedzieć powinien"

Prelegentka: Małgorzata Perdeus-Białek, trenerka w DON UJ, inspektor ppoż.

Zapraszamy na wykład poświęcony ewakuacji osób z niepełnosprawnościami. Wykład porusza zagadnienia związane z krokami, jakie należy przedsięwziąć w sytuacji ogłoszenia alarmu w budynkach oraz w sytuacji zagrożenia pożarem. Co się dzieje w budynku w momencie, kiedy jest ogłaszana ewakuacja? Prelegentka odpowiada na to pytanie, koncentrując swoją uwagę na potrzebach osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Wykład poprowadziła Małgorzata Perdeus-Białek, trenerka w DON UJ i inspektor ochrony przeciwpożarowej. Na polski język migowy tłumaczyła Aneta Uhruska. Nagranie zrealizowane przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

Wykład o ewakuacji z tłumaczeniem na polski język migowy:

Wykład o ewakuacji z audiodeskrypcją:

Pliki do pobrania
docx
Bibliografia do wykładu "Uniwersytet romantyczny" (.DOCX)
pdf
Bibliografia do wykładu "Uniwersytet romantyczny" (.PDF)