Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj:

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00 
​środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dotknij Natury

Dotknij Natury

„Dotknij Natury” to siostrzany projekt przedsięwzięcia, które kilkukrotnie już organizowaliśmy w ubiegłych latach pod nazwą „Dotknij Kultury”. Choć w roku 2020 przybrał nieco inną niż zwykle formę, to wpisuje się wciąż w tradycję bliską nam jako zespołowi Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ ‒ tradycję jednoczenia społeczności akademickiej bez względu na różnice, które mogłyby ją podzielić.

Wcześniej starliśmy się skupiać naszych gości wokół sztuki, tym razem wysłaliśmy ich w zieleń, do Ogrodu Botanicznego UJ. Bo nie tylko muzyka łagodzi obyczaje, łagodzi je również natura.

Przygotowaliśmy zatem cykl krótkich relacji z odwiedzin w Ogrodzie, publikowanych regularnie w cotygodniowych odcinkach na profilu DON na Facebooku (@Dzialds.OsobNiepelnosprawnychUJ).

Mijający rok 2020 obfitował – wbrew pozorom i złowrogiej aurze – w pomyślne dla Ogrodu zmiany. Jedną z nich była instalacja tyflografik (tj. grafik wypukłych dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku) towarzyszących wybranym przedstawicielom flory z całego świata. Ich autor, dr Lech Kolasiński, opracował dwanaście tablic: dziesięć spośród nich to adaptacje roślin, zaś dwie pozostałe to plany ogrodu i szklarni nr 5. Mało tego! Goście mogą nie tylko dotknąć grafik, ale również posłuchać audiodeskrypcji w aplikacji o roboczej na razie, acz wdzięcznej nazwie „Daktyl” – odsyłającej tyleż do greckiej nazwy palca (daktylos jak w słowie „daktyloskopia”), ile do skojarzenia z okazem palmy daktylowej rosnącej w jednej z niedawno odnowionych szklarni Ogrodu. Aplikacja dostępna jest dla systemów IOS i Android (Ogród Botaniczny Audiodeskrypcja NFC). Na uczestniczki i uczestników multimedialnego zwiedzania czekają treściwe słuchowiska poświęcone m.in. właśnie daktylowcowi kanaryjskiemu, paprociom, kaktusom, wodnym hiacyntom, a nawet... sałacie nilowej. A wszystko to w nadziei, że na ścieżkach najstarszego ogrodu w Polsce będą mogli spacerować wszyscy zarażeni botanicznym bakcylem, bez wyjątków.

Dziękujemy zespołowi Ogrodu za gościnę i pomoc w realizacji cyklu. Oby tyflografik przybywało! Ptaki ćwierkają, że czeka na nią chociażby Dąb Jagielloński.

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Budynek Centrum Wsparcia Dydaktyki zachwycił jurorów konkursu „Kraków bez Barier”
Budynek Centrum Wsparcia Dydaktyki zachwycił jurorów konkursu „Kraków bez Barier”
Dotknij Kultury 2019
Dotknij Kultury 2019
Dotknij Kultury 2019
Wykład „Czy mózg jest nam potrzebny?”