poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 10.00 - 15.00
środa - dzień wewnętrzny
piątek w godzinach 10.00 - 14.00
Widok zawartości stron
Aktualności
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Tydzień Jakości Kształcenia 2022

Zachęcamy serdecznie całą społeczność akademicką do udziału w tegorocznej edycji Tygodnia Jakości Kształcenia. Szczególnie zapraszamy do udziału w licznych propozycjach warsztatów, prezentacji, wykładu z debatą, i spotkań, jakie Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ przygotował na tę okazję.
Oferta DON UJ doskonale wpisuje się w hasło przewodnie całego wydarzenia: „Wsparcie – zaangażowanie – rozwój. Naprzeciw potrzebom osób kształcących się na Uniwersytecie Jagiellońskim”. Wszystkie wydarzenia będą odbywały się zdalnie na platformie MS Teams. Rejestracji na poszczególne spotkania można dokonywać w dniach 7-15 marca na stronie www.tjk.uj.edu.pl.
Propozycje DON w ramach Tygodnia Jakości Kształcenia 2022:
Wtorek 22.03.2022
10:00 - 11:30 - Planowanie dostępnego wydarzenia - na co zwracać uwagę
Prowadzące: mgr Justyna Malesa, mgr Katarzyna Gajkowska-Ciuk, DON UJ
Opis: Syntetyczne omówienie najważniejszych aspektów na które należy zwrócić uwagę podczas organizacji dostępnego wydarzenia (np. konferencji, warsztatów). Uczestnicy spotkania dowiedzą się jakie obowiązki na nich spoczywają, poznają metody szacowania i planowania wydatków związanych z zapewnianiem dostępności oraz poznają przykłady dobrych praktyk.
Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych tematem.
Środa 23.03.2022
10:00 - 11:30 Aplikacje dostępne w Microsoft Office 365 wspierające proces uczenia się
Prowadząca: mgr inż. Joanna Dzięglewska, DON UJ
Opis: Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wykorzystać programy lub wybrane funkcje dostępne w Microsoft Office 365, które usprawnią proces uczenia się. Wykorzystywane aplikacje to m.in.:
- Planowanie zadań - MS Planer
- Najlepsze notatki z zajęć - MS OneNote. Wybrane funkcje m.in.:
- dyktowanie tekstu
- odsłuchiwanie tekstu
- zamiana plików dźwiękowych na tekst
Dla kogo? Dla studentów i doktorantów UJ.
10:00 - 10:45 Dostępne materiały wideo – co to oznacza?
Prowadząca: mgr Marta Bylica, DON UJ
Opis: Prezentacja będzie poruszać temat filmów wideo dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami w myśl obowiązujących ustaw: o dostępności cyfrowej oraz o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Powiemy sobie, w jakie elementy powinien być wyposażony każdy - krótki bądź dłuższy – film (np. spot promocyjny, nagranie z konferencji, wykład popularnonaukowy), aby był on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Odpowiemy na pytania, czym jest audiodeskrypcja i dlaczego należy ją uwzględniać w materiałach multimedialnych, a także czym różnią się napisy od napisów rozszerzonych. Podczas spotkania zostaną pokazane przykłady materiałów filmowych zrealizowanych przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ oraz inne instytucje wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Spotkanie będzie miało charakter prezentacji połączonej z krótką dyskusją i wymianą doświadczeń.
Dla kogo? Dla wszystkich zainteresowanych tematem.
11:00 - 12:30 Obsługa studentów z niepełnosprawnościami - praktyczne wskazówki dla pracowników sekretariatów i dziekanatów
Prowadzące: mgr Ewelina Marć, mgr Justyna Wasłowicz-Marczak, DON UJ
Opis: Zapraszamy pracowników sekretariatów i dziekanatów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy i rozwojem kompetencji w zakresie obsługi studentów z niepełnosprawnościami. W trakcie spotkania online przybliżone zostaną rodzaje niepełnosprawności a także przykłady szczególnych potrzeb, które mogą wynikać z danej niepełnosprawności w kontekście obsługi administracyjnej. Celem prezentacji będzie również przedstawienie praktycznych wskazówek dotyczących savoir vivru wobec osób z niepełnosprawnościami podczas kontaktu w sekretariacie czy dziekanacie uczelni oraz przykładów dobrych praktyk z zakresu zwiększania dostępności obsługi osób z tej grupy.
Dla kogo? Dla pracowników administracji - sekretariatów i dziekanatów.
11:00 - 12:30 Podnoszenie jakości kształcenia przez zwiększanie poziomu dostępności usług edukacyjnych osobom ze szczególnymi potrzebami
Wymiar teoretyczny: dr Agata Cebera - Wydział Prawa i Administracji UJ
Wymiar praktyczny: mgr Małgorzata Perdeus-Białek, DON UJ
Moderacja: dr hab. Huber Kaszyński, prof. UJ, Koordynator ds. dostępności UJ
Opis: Zwiększanie poziomu dostępności usług edukacyjnych osobom ze szczególnymi potrzebami podnosi jakość kształcenia oraz - stanowi prekondycję (warunek) jej wzrostu. Powyższe zdaje się potwierdzać podejście ustawodawcy polskiego, który symbolem aprobaty powyższych racji uczynił ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Pomimo iż dostępności jako sui generis „wartości” samym prawem ukonstytuować nie można, to jednak drogę do niej prawo niewątpliwie utorowało.
- a) dostępność, którą rozumieć należy jako dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną, co najmniej w zakresie określonym przez minimalne wymagania określone w tej ustawie, będącą wynikiem uwzględnienia uniwersalnego projektowania albo zastosowania racjonalnego usprawnienia;
- b) osoby ze szczególnymi potrzebami, tj. osoba, która ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajduje, musi podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami;
- c) bariery.
12:00 - 13:30 Praca ze studentem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)
Prowadząca: mgr Magdalena Niedbał, DON UJ
Opis: Uczestnicy spotkania zdobędą wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Będziemy rozmawiać o zasobach i trudnościach osób z ASD, szczególnie w perspektywie studiów wyższych. Pracując na case studies zastanowimy się wspólnie nad metodami, które będą pomocne w pracy ze studentami z ASD.
Dla kogo? Dla pracowników akademickich (nauczycieli), doktorantów UJ.
Czwartek 24.03.2022
11:00 - 12:30 Dostępny (online), ale czy dla wszystkich?
Prowadząca: mgr inż. Katarzyna Pyryt, DON UJ
Opis: Jakie bariery mogą napotkać osoby z niepełnosprawnościami podczas spotkań/zajęć online? Czy odczytanie na pozór prostego e-maila może sprawić trudność osobie niewidomej? Czy dokument Word może być niedostępny? Czy dostępna prezentacja równa się brzydka prezentacja? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania oraz dowiedzieć się, jak w prosty sposób zwiększyć dostępność swoich maili, dokumentów Word, prezentacji PowerPoint, oraz spotkań/zajęć online, to szkolenie jest właśnie dla Ciebie.
Dla kogo? Dla nauczycieli akademickich, doktorantów, pracowników administracji.
11:00 - 12:00 Ewakuacja osób ze szczególnymi potrzebami
Prowadząca: mgr Małgorzata Perdeus-Białek
Opis: Prezentacja dotyczyć będzie jednego z wymogów minimalnej dostępności zawartego w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 roku o wspieraniu osób ze szczególnymi potrzebami, czyli obowiązku zapewnienia możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób. Prelegentka przedstawi koncepcję rozwiązań odpowiadających na to wyzwanie oraz omówi sposób jaki powinni reagować pracownicy UJ w trakcie alarmu.
Dla kogo? Dla nauczycieli akademickich, doktorantów, pracowników administracji.
Piątek 25.03.2022
10:00 - 12:00 Wsparcie studenta z niepełnosprawnością i/lub szczególnymi potrzebami
Prowadzące: mgr Urszula Szczocarz, mgr Magdalena Ziemnicka, DON UJ
Opis: Pierwsza część spotkania przybliży uczestnikom zasady i procedury oraz akty prawne, na których opiera się adaptowanie procesu dydaktycznego dla studentów UJ. Druga część przeznaczona będzie na dyskusję wokół ciekawych/trudnych sytuacji związanych ze wspieraniem studentów ze szczególnymi potrzebami na różnych kierunkach studiów.
Dla kogo? Dla pracowników akademickich i pracowników administracji.