"Dotknij kultury 2016"

10 czerwca 2016 roku odbyła się piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia „Dotknij kultury". To niezwykłe spotkanie wokół sztuki łączy ludzi bez względu na niepełnosprawność, wiek, pochodzenie czy poglądy. Od pięciu lat wydarzenie skupia wokół siebie społeczność akademicką Krakowa, pasjonatów sztuki, admiratorów oryginalnych przedmiotów i nastrojowej muzyki.

W godz. 13.00-18.00 w Collegium Maius UJ, można było wysłuchać pasjonującego wykładu o średniowiecznych pielgrzymkach w Europie, podziwiać i dotknąć pięknie zdobionego sekretarzyka Vargueño hiszpańskiego pochodzenia, poznać historię obrazu „Św. Jan na wyspie Patmos" Francisco de Zurbarana, zobaczyć i ocenić prace studentów wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Przy krużgankach Collegium Maius zostały rozstawione stoiska z ciekawymi adaptacjami dla osób niewidomych w grafice dotykowej uzupełnionej o precyzyjne opisy w formie dostępnej (m.in. najważniejsze szlaki pielgrzymkowe w Europie przygotowane we współpracy z Instytutem Historii UJ oraz Instytutem Filologii Romańskiej UJ). Na dziedzińcu odbył się również pokaz walk i strojów przygotowanych przez Bractwo Rycerskie.

Z radością powitaliśmy osoby starsze, seniorki i seniorów z Uniwersytetów III wieku wraz z osobami towarzyszącymi. Wszystkie przygotowywane adaptacje będą służyć także i tym grupom osób. „Dotknij kultury" to wydarzenie, dzięki któremu można zwrócić uwagę na dzieła i eksponaty, które w pospiesznym zwiedzaniu są często pomijane, a na to nie zasługują.

Wstęp na „Dotknij kultury 2016" był bezpłatny.

O godz. 20.00 w urokliwej scenerii dziedzińca Collegium Maius wystąpiła wybitna wokalistka jazzowa Lora Szafran wraz z instrumentalistami z programem artystycznym „Sekrety życia według Leonarda Cohena"/"Nad ranem".

Data publikacji: 20.06.2016
Osoba publikująca: Radosław Zaremba